Новини

Правителството планира закриване на Комисията по досиетата

25.06.2026 13:03
Правителството планира закриване на Комисията по досиетата

Закриването на Комисията по досиетата е включено като мярка в проектобюджета за 2026 г., публикуван от Министерството на финансите. Според документа до 15 септември 2026 г. вицепремиер без портфейл трябва да подготви законодателни промени, с които дейността на институцията да бъде прекратена.

Предвижда се архивът и правомощията на комисията да преминат към Държавна агенция „Архиви“. Така съхраняването и предоставянето на документи за бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия ще се осъществяват в рамките на държавния архивен фонд.

В мотивите към бюджета е посочено, че законовите промени трябва да бъдат изготвени и внесени през следващата година като част от планирани административни и структурни реформи.

Намерението предизвика остра реакция от ДПС. От партията заявиха, че подобна стъпка представлява опит за заличаване на историческата памет за периода на комунистическия режим.

„Опитът за закриване на Комисията по досиетата е опит за изтриване на паметта за едни от най-мрачните страници от българската история“, посочват от формацията.

От ДПС подчертават, че комисията има ключова роля за разкриването на факти за политическите репресии, лагерите за противници на режима, мрежата от сътрудници и т.нар. възродителен процес. Партията настоява темата да бъде подложена на широко обществено обсъждане и дебат.