Новини

Столичният парк Заимов запазва името си след ново гласуване

25.06.2026 15:03
Столичният парк Заимов запазва името си след ново гласуване

На заседание на Столичния общински съвет 28 съветници подкрепиха предложението паркът да остане с името „Заимов“.

„За“ гласуваха съветниците от „БСП за България“, „Възраждане“, „Има такъв народ“ и независими представители. Против бяха от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Синя София“, които застанаха зад връщането на името „Оборище“.

До новото разглеждане се стигна, след като на 11 юни областният управител на София Йовелина Тихова върна решението на съвета. В мотивите си тя посочва нарушение на процедурата по Наредбата за именуване и преименуване на общински обекти.

Според правилата общински обекти могат да се преименуват при възстановяване на историческо наименование или историческа справедливост, както и при наличие на дублиращи се имена.

На 28 май СОС беше решил парк „Заимов“ да носи името „Оборище“. Докладът за промяната беше внесен от общинските съветници Иван Сотиров, Веселин Калановски, Антон Койчев и Грети Стефанова. В мотивите си те посочиха, че името „Оборище“ е по-популярно и се възприема положително от гражданите.